Zespół ekspertów CMGI Sp. z o.o. opracował innowacyjny produkt w postaci symulatora kolejowego pojazdów specjalnych, dedykowany do celów szkoleniowych spółki PKP Energetyka S.A.
Symulator kolejowy pojazdów specjalnych to nowoczesne rozwiązanie w postaci kompleksowego systemu symulacji zamontowanego na pojeździe ciężarowym marki IVECO (Typ: Daily, Model: D35C18), co zapewnia mobilność innowacyjnego urządzenia, a także gwarantuje możliwość realizacji szkoleń dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta w ośrodkach szkoleniowych usytuowanych na terenie całej Polski.
Na pojeździe ciężarowym znajdują się dwa specjalistyczne pomieszczenia przystosowane do pracy z wykorzystaniem symulatora, zarówno instruktora, jak i osoby ćwiczącej.
STANOWISKO INSTRUKTORA
Stanowisko instruktora to przede wszystkim wysokowydajne stacje komputerowe oraz sprzęt audiowizualny, umożliwiające obserwację oraz komunikację osoby prowadzącej szkolenie z osobą ćwiczącą. Stanowisko instruktora udostępnia narzędzia pozwalające na pełną ingerencję prowadzącego ćwiczenie w przebieg scenariusza szkoleniowego realizowanego przez osobę ćwiczącą.
STANOWISKO SZKOLENIOWE
Stanowisko szkoleniowe to przede wszystkim odwzorowana kabina maszynisty pojazdu specjalnego – autorski projekt zespołu ekspertów CMGI Sp. z o.o. Kabina maszynisty składa się z nowoczesnego sprzętu audiowizualnego oraz trzech wymiennych pulpitów umożliwiających prowadzenie szkoleń maszynistów obsługujących wybrane pojazdy specjalne, tj.:
- Pulpit pojazdu specjalnego WM15P00 HB;
- Pulpit pojazdu specjalnego MTW 100.110;
- Pulpit pojazdu specjalnego PS00.
System symulacji bazuje na innowacyjnym środowisku wirtualnym VBS3, którego szeroka gama narzędzi umożliwiła opracowanie w pełni funkcjonalnej wirtualnej rzeczywistości, pozwalającej na realistyczne odwzorowanie środowiska pracy maszynistów pojazdów specjalnych. W skład systemu symulacji wchodzą:
– Mapa wirtualna zawierająca rzeczywiste trasy kolejowe, po których poruszają się maszyniści pojazdów specjalnych;
– Modele wirtualne odwzorowujące rzeczywiste obiekty, takie jak np. lokomotywa pojazdu specjalnego;
– Logika działania zaimplementowana w opracowanych obiektach wirtualnych, umożliwiająca automatyczne funkcjonowanie elementów świata wirtualnej rzeczywistości;
– Scenariusze symulacyjne odwzorowujące zdarzenia zarówno rutynowe, jak i sytuacje kryzysowe, które mogą się zdarzyć w trakcie prowadzenia pojazdu specjalnego.
System symulacji jest w pełni zintegrowany z opracowanymi emulatorami pulpitów pojazdów specjalnych, których budowa jest identyczna w stosunku do rzeczywistych urządzeń. Co więcej, wszystkie niezbędne funkcje poszczególnych pulpitów zostały odwzorowane w systemie symulacji.